Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velmi zajímavě postavený dům rodiny Simpsonových se nachází v severní části města Springfield, v ulici Evergreen Terrace 742. Simpsonovi sousedí s Flandersovými, které má dům po své pravé straně. Dříve naproti sobě měli dokonce i prezidenta Spojených států George Bushe s jeho ženou Bárou, ale kvůli tomu, že si sousedé vůbec nerozuměli, Bushovi se v díle Dva zlí sousedé, kdy se přistěhovali, rovnou odstěhovali. Dům toho zažil opravdu hodně: nejen že byl několikrát málem zbořen, ale párkrát se stal i terčem zlodějů.

Dům má sklep, v které je hlavně pračka, sušička a také Homerovo "bohatství", mezi které patří několik let staré TV programy. Někdy se však sklep stane útočištěm toho, koho si Simpsonovi přivedou domů.
Dále Simpsonovský dům tvoří přízemí, v kterém naleznete pokoj s piánem, krbem a sedačkou na které většinou spí děda Simpson. Hned vedle něj je obývací pokoj s televizí a gaučem, v kterém má Homer "vysezený ďůlek". Z obýváku se potom dá přejít do kuchyně, kde je modrý kulatý stůl, myčka na nádobí, lednice a vůbec vše co by v kuchyni nemělo chybět. Z kuchyně se dá přejít do jídelny, která je v seriálu využívána jen málo, protože Simpsonovi hlavně jí v kuchyni. Nesmíme ještě zapomenout na garáž, v které Simpsonovi nechávají své dvě auta nebo v které Bart učil, když měl domácí vyučování od matky.
Když se vystoupá v předsíni po schodech, objevíme první patro, kde má Bart, Líza i Maggie své pokoje. Je tam také celkem velká koupelna, kterou však využívají děti. Homer a Marge mají totiž vlastní, kterou mají lehce propojenou se svojí ložnicí.
Ještě výš je i půda, kde mají Simpsonovi ty nestarší věci. Např. Bartovy reklamní předměty z doby, kdy byl hvězda díky své větě "Já to nebyl", Homerovy desky z doby, kdy byl uznávaným zpěvákem skupiny Břitníci nebo i Marginy středoškolské výkresy, na kterých se nejčastěji objevoval její idol Ringo Star z Beatles.

Interaktivita


Prohlídka domu
(Kam půjdete je na vás)

3D prohlídka domu
(Pouze jako video)

Vytiskněte, vystřihněte a slepte!

Jste příznivcem vystřihovánek, z kterých se později dají udělat trojrozměrné objekty? Přináším obrázky, z kterých lze postavit dům Simpsonových. Klikněte níže na hotový objekt a poté si budete moci stáhnout obrázky na vytisknutí.

Obrázky animovaného domu

Více obrázků z domu

Dům v reálném světe

S domem Simpsoných je spjata jedna opravdu velmi zajímavá údálost - tedy vlastně spíše soutěž. Byla jí The Simpsons House Giveaway Contest z listopadu 1997. Stavební společnost Kaufman and Broad Home Corporation, ve spolupráci s FOXem a Pepsi postavila ve městě Henderson ve státě Nevada (poblíž Las Vegas) na parcele o rozloze 2 200 čtverečních stop přesnou repliku Simpsonovic domu, kterou vidíte na obrázku vedle. Oblast Las Vegas byla vybrána záměrně, neboť podle pánů Kaufmana a Broada se sem hodí něco opravdu bláznivého.

Pozornost věnovaná detailům je pozoruhodná: dům je natřen celkem 25 různými barvami, které mu dodávají tu pravou Simpsonovskou atmosféru. Všechny místnosti jsou zařízeny přesně tak, jak je známe z televize, pozorní návštěvníci odhalí i takové perly jako je myší díra vedle gauče v obýváku a olejová skvrna na příjezdové cestě.

Společnost Pepsi nechala vyrobit celkem 15 000 000 speciálních herních "žetonů", které přidávala ke svým Generation NEXT nealkoholickým nápojům a jeden z nich se shodoval s tím, který byl odvysílán během úvodní epizody deváté sezóny - 4F22 (Město New York vs. Homer Simpson). Po jejím odvysílání se ale ve stanovené lhůtě o výhru nikdo nepřihlásil a tak podle pravidel soutěže byl výherce vylosován z nevýherních žetonů, které diváci zaslali do soutěže o menší ceny. Šťastnou majitelkou domu o ceně 120 000 US$ (pro fanoušky je však mnohem cennější) se stala 63letá Barbara Howardová z Richmondu v Kentucky, která si také 10.12.1997 převzala klíče od domu. Při té příležitosti se nechala slyšet:

"Byla jsem tak šťastná, když mi řekli že jsem vyhrála. Smála jsem se a brečela najednou. Nikdy jsem nevyhrála nic tak velkého... nebo tak barevného."

Celý dům byl v létě 1998 po dobu tří týdnů otevřený pro veřejnost a během té doby ho navštívilo přes 30 000 lidí z celých Spojených Států a někteří přiletěli dokonce i z Evropy. Mnozí z nich neváhali čekat přes 3 hodiny ve 40ti stupňovém horku na čtvrthodinovou prohlídku. A málo kdo z nich litoval. Průvodce Victor Allen k tomu říká:

"Většina z návštěvníků se shodla na tom, že jediné co tady chybí jsou Simpsonovi sami."

Zajímavé je i to jak ohleduplně se návštěvníci v Simpsonovské domě chovali (a zvláště to překvapí u Američanů...) Za celé tři týdny nedošlo k jedinému vážnějšímu poškození jakékoliv části domu; jediný problém, který během prohlídek nastal byl když si jeden suvenýrů-chtivý návštěvník hodlal odnést domů prázdnou plechovku od piva Duff, která se válela v obýváku. Po malé chvíli ale zřejmě svého nepředloženého činu začal litovat a výčitky svědomí ho přinutily k tomu, aby plechovku tajně zanechal ve skříňce v Maggiině ložnici.  

Otázkou ovšem zůstává jestli se Barbara Howardová do domu skutečně nastěhuje, protože se jí nabídky na odkoupení domu jenom hrnou (jeden fanoušek Simpsonových nabídl firmě Kaufman a Broad půl miliónu dolarů ještě předtím, než byl dům vůbec dokončen...). Pokud se ale Barbara do domu skutečně nastěhuje, tak první co udělá je to, že dům zvenku přemaluje na béžovou a to přesto, že jí celá rodina přemlouvá ať to nedělá. Ona sama říká, že je to proto, že chce aby se barva domu shodovala se sousedními, protože se obává, že by to mohlo sousedy provokovat. Její obavy se nicméně neukazují jako zcela opodstatněné, protože její sousedka, Sharyl Staversová, říká:

"Mě osobně by to nevadilo, kdyby dům zůstal tak jak je, myslím, že to je docela pěkné, ale na druhou stranu - já nebydlím hned vedle. (pozn: Ovšemže ne - vedle přece bydlí Flandersovi...)

Fotky reálného domu

Rozestavěný


Exteriér

Interiér


Kuchyně

Schodiště

Šatník

Bartův stůl

Gauč

Postel

Krb

Jídelní stůl

Umyvadlo

Když dorazil Matt Groening...

Virtuální prohlídka reálného domu

Při prohlídce nutný nainstalovaný QuickTime!

Okolí domu
1. Prohlídka

2. Prohlídka
Kuchyně
1. Prohlídka
2. Prohlídka
Krb s pijánem
Obývák
Hrací pokoj
Jídelna

 

1. patro

Ložnice Homera a Marge
Pokoj Barta
Pokoj Lízy
Pokoj Magiie

Koupelna